ABD’den Rusya’nın tanıdığı Donetsk ve Luhansk’a yaptırım kararı


Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı 2 bölge ile ticari ilişkilerin yasaklanacağı duyuruldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki Lugansk ve Donetsk ayrılıkçı bölgelerinin tek taraflı bağımsızlıklarını tanıdığını açıkladı.

Bu açıklama ile Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim yeni bir boyut kazandı.

Rusya; Avrupalı bazı ülkeler, AB, NATO ve ABD’den tepkiyle karşılaştı.

ABD’DEN YAPTIRIM ADIMI

Konuyla ilgili Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

Açıklamada ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’nın tanıdığı Donetsk ve Luhansk ile ticari ilişkilerin yasaklayacağı duyuruldu.

TİCARİ İLİŞKİLER YASAKLANACAK

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki açıklamasında, Rusya’dan böyle bir adımı beklediklerini kaydederek, “Başkan Biden, (Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı) Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile ABD’li kişilerin yeni yatırım, ticaret ve finansal işlem yapmalarını yasaklayan bir Başkanlık Kararnamesini yayınlayacak” dedi.

Söz konusu kararnameyle Ukrayna’nın bu bölgelerinde ticari herhangi bir işlem yapmaya çalışanların yaptırıma tabi tutulabileceğini de belirten Psaki, detayları ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın açıklayacağını bildirdi.

Psaki, bu kararnamenin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda devreye sokulacak diğer yaptırımlardan ayrı olduğunu vurguladı.

5 SORUDA DONBAS KRİZİ – TIKLA İZLE

ABD den Rusya nın tanıdığı Donetsk ve Luhansk a yaptırım kararı #1

Related Posts

Bir cevap yazın