Danimarka’daki Türk vatandaşına kraliyet madalyası verildi


18 yaşında Konya’dan Danimarka’ya gelip, 41 sene aralıksız çalışan Mustafa Çolak’a, Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe tarafından ‘uzun hizmet madalyası’ ödülü verildi.


Danimarka'daki Türk vatandaşına kraliyet madalyası verildi

Danimarka’nın Helsinge kentinde yaşayan 70 yaşındaki Türk vatandaşı Mustafa Çolak, Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe tarafından kraliyet liyakat ödülü olan “uzun hizmet madalyasına” layık görüldü.

Madalyayı almaktan gurur duyduğunu dile getiren Çolak, aynı iş yerinde 41 yıl hastalık izni bile kullanmadan çalıştığı için kraliyet ailesi tarafından ödüllendirildiğini söyledi.

“41 SENE HASTALIK İZNİ BİLE KULLANMADAN ÇALIŞTIM”

Danimarka’ya 18 yaşında geldiğini ve durmaksızın çalıştığını anlatan Çolak, “Konya’nın Kulu ilçesinden 18 yaşında Danimarka’ya geldim. Geldiğimin ertesi günü işe başladım. Dört sene çeşitli işlerde çalıştıktan sonra askere gittim. Asker dönüşü 1980’de bir tuğla fabrikasında işe başladım. Emekli olduğum 2021’e kadar 41 sene hiç hastalık izni bile kullanmadan kesintisiz çalıştım. Ben emekli olduktan sonra durumum kraliyet ailesine bildirilmiş. Kraliyet ailesi de özel sektör olmasına rağmen ülkeye hizmetlerimden dolayı beni madalya ile ödüllendirdi.” ifadelerini kullandı.

“HER DAİM VATANIM BURNUMDA TÜTERDİ”

Genç yaşta göç etmesine rağmen Türkiye’den kopamadığını belirten Çolak, “18 yaşında bu ülkeye gelmeme rağmen vatanımdan kopamadım. Her daim vatanım burnumda tüterdi. Bunun için de Türkiye’yi en iyi şekilde Danimarka’da temsil etmeye çalıştım.” diye konuştu.

Danimarka daki Türk vatandaşına kraliyet madalyası verildi #1

Danimarka daki Türk vatandaşına kraliyet madalyası verildi #2

Related Posts

Bir cevap yazın