Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Moskova’da bir araya gelen Sergey Lavrov; Ukrayna ile ilgili görüş ayrılıklarının olduğunu, Türkiye’nin dengeli tutumunun çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat günü başlayan savaş üzerine taraflar arasında ateşkesin sağlanması için tüm imkanlarını seferber ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birçok liderle peş peşe görüşmeler yapılırken, geçtiğimiz günlerde de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlığında Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Rusya ve Ukrayna’nın dışişleri bakanları bir araya getirildi.

Bu kapsamda son olarak ise Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’yı ziyaret etme kararı aldı.

Sabah saatlerinde yola çıkan Çavuşoğlu’nun ilk durağı Moskova oldu.

İLK GÖRÜŞME SERGEY LAVROV’LA

Çavuşoğlu, burada Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

İki isim, heyetler arası görüşme öncesinde basın toplantısı düzenleyerek Ukrayna ile ilgili açıklamalar yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi ViDEO

ÇAVUŞOĞLU: DÜRÜST BİR ARABULUCULUK SÜRDÜRDÜK

Konuşmaısnın başında daveti ve misafirperverliği için mevkidaşına teşekkür eden Mevlüt Çavuşoğlu, bu ziyareti birçok sınamalarla karşı karşıya kaldıkları bir dönemde yaptığını söyledi. Çavuşoğlu, sınama ve zorlukların olduğu bir dönemde diyalog ve diplomasinin daha da önemli olduğunu belirterek Antalya’daki Rusya-Türkiye-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısına katılması ve Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) destek vermesi dolayısıyla Lavrov’a teşekkür etti.

Bugünkü görüşmede Ukrayna krizinin barışçıl yollarla sonlandırılması konusunda sarf ettikleri çabalar dahil düşüncelerini gündeme getireceklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Türkiye başından beri net bir tutum sergilemiştir. Dengeli, objektif, haktan ve hukuktan yana tutumunu açıkça göstermiştir. Her iki tarafla da ilişkileri iyi olan bir ülke olarak dürüst bir arabuluculuk ve kolaylaştırıcı rolümüzü tüm zorluklara rağmen sürdürdük.” dedi.

“BARIŞÇIL ÇÖZÜM İÇİN ÇABALAYACAĞIZ”

Çavuşoğlu, bu doğrultuda Montrö Sözleşmesi’ni de her zaman olduğu gibi tam olarak uyguladıklarını açıkladıklarını belirterek (Türkiye’nin isteği üzerine) 4 Rus gemisinin boğazlardan geçmemesi yönünde Moskova yönetiminin aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bugüne kadar ikili ilişkilerinin yanında Suriye ve Libya gibi birçok zor dosyada Rusya ile çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu çalışmalarımız çerçevesinde oluşan güven sayesinde bugün bir masa etrafındayız.” dedi. Çavuşoğlu, bu güvenden dolayı mevkidaşına teşekkür etti.

İkili ilişkilerin kapsamının çok geniş olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, 9. Yüksek Düzeyli İş Birliği Toplantısı’nın hazırlığı ve ikili ilişkilerin tüm boyutlarını bugün bir kez daha görüşme fırsatı buldukları için memnun olduklarını söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi #1

LAVROV: GÖRÜŞMELER SEMBOLİK ANLAM TAŞIYOR

Sergey Lavrov da Çavuşoğlu ile 10 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu’nda görüştüklerine dikkati çekerek “Bu kadar kısa sürede yine görüşüyor olmamız, ikili ilişkilerimiz ve koordinasyonumuz, uluslararası ilişkilerin hızlı şekilde ve olumsuz yönde geliştiği dönemde önemlidir.” dedi.

Türkiye ile çeşitli seviyelerde sürekli temas halinde olduklarını belirten Lavrov, Rusya ve Türkiye arasında 16 Mart 1921’de dostluk ve kardeşlik anlaşmasının imzalandığını anımsattı. Lavrov, Ukrayna’daki durumun görüşmede kilit konu olduğunu ifade ederek bu durumun çözülmesi gerektiğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN DENGELİ TUTUMU ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye’nin, Ukrayna konusundaki yaklaşımına değer verdiklerini vurgulayan Lavrov, “Ukrayna ilgili birtakım görüş ayrılıklarımız var. Ancak Türkiye’nin dengeli tutumu bizim için çok kıymetli. Büyük saygıyla yaklaşıyoruz. Günümüz şartlarının gerektirdiği ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda olabildiğince tutarlı bir tutum sergilemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Montrö Sözleşmesi konusunda da Türkiye’nin sorumlu bir tutum sergilediğine dikkati çeken Lavrov, “Ankara’nın Montrö Sözleşmesi’nin yerine getirilmesine yönelik sorumlu yaklaşımına değer veriyoruz.” dedi.

Lavrov, Ukrayna meselesinin yanı sıra Suriye, Libya, Afganistan’daki çözüm süreçlerini de bugün ele alacaklarını belirterek “Tabii ki ikili gündemimiz çok yoğun. Türkiye’de yapılacak olan 9. Üst Düzey İş Birliği Konseyi Toplantısı’nın gündemini ve tarihlerini görüşmek istiyoruz. Dolayısıyla bugünkü toplantımız çok yerinde oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi #2

“ANKARA PRAGMATİK ÇİZGİ İZLİYOR”

İki bakan, görüşmelerin sona ermesiyle ilerleyen dakikalarda ikinci kez kameraların karşısına çıktı.

Lavrov’un açıklamaları şu şekilde:

“Duma ile TBMM arasında bir telefon görüşmesi yapıldı. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler genel anlamda bölgede istikrarın geliştirilmesi için büyük önem taşıyor. Her iki tarafta karşılıklı yarar temelinde çözmeyi çok iyi biliyor. Ticari ve ekonomik alanda son derece olumlu rakamları yakalabildik. Harekatımızın hedefi Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve faşist ideolojiden temizlenmesi. Ankara pragmatik bir çizgi izliyor, yaklaşımı son derece dengeli. Rusya’ya karşı tek taraflı yaptırımlara katılmadı. Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini de ele aldık. Tüm çalışmalardan memnuniyet duyacağız. Kafkasya’daki çalışmaların artmasını diliyoruz.”

“TANSİYONUNUN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK”

Çavuşoğlu ise şunları söyledi:

“Ukrayna’da tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılması konusunda üzerimize düşeni yaptık. Bu gidişata son verilmesi akan kan ve gözyaşının artık durdurulması lazım. Savaşların kazananı, barışın ise kaybedeni olmaz. Biz komşuyuz, dostuz ve birbirimize karşı doğru bildiklerimizi söylemek durumundayız. Diplomasiye olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik.

“İLERLEYEN GÜNLERDE CUMHURBAŞKANI İLE PUTİN GÖRÜŞEBİLİR”

Belarus’taki görüşmeleri destekliyoruz, olumlu sonuçları getirmesini gönülden temenni ediyoruz. Her yapılan görüşme karşılıklı pozisyonların anlaşması için bir fırsattır. Tehlikeli gidişatı durdurmak için çağrılarımızı 24 Şubat’tan bu yana tekrarladık. Önümüzdeki günlerde de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşmesi mümkün. Önceliğimiz sivil vatandaşların Mariupol’den çıkartılması.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi #3

SONRAKİ ROTA UKRAYNA

Çavuşoğlu, buradaki temaslarının ardından Ukrayna’ya geçecek ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüşecek.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi #4

Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov bir araya geldi #5

Related Posts

Bir cevap yazın