İTÜ ROV Takımı İki Sene Üst Üste Birinci

İTÜ ROV Takımı, bünyesinde çeşitli fakültelerden (Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar ve Bilişim, Uçak ve Uzay Bilimleri, Mimarlık, Maden, İşletme ve Makine Fakülteleri) ekip üyeleri bulunduran farklı disiplinleri bir araya getiren bir ekiptir. Akademik danışmalığını Yrd. Doç. Dr. Bilge TUTAK’ ın üstlendiği İTÜ ROV Takımı, iki yıl önce Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesine bağlı olarak kurulmuştur.

İTÜ ROV Takımı geçtiğimiz yıl kurulduktan sadece birkaç ay sonra Nisan 2017’de, MATE ROV Competition 2017 Türkiye elemelerinin 1.si olmuş ve Amerika’ da düzenlenen finallerde ülkemizi temsil etmişti. Başarısını bu sene de devam ettiren İTÜ ROV Takımı, 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde YTÜ’de düzenlenen MATE ROV Competition 2018 Türkiye elemelerinde üst üste iki defa Türkiye 1.si oldu ve bu sene de ülkemizi Amerika’da temsil edecek ekip olma hakkını kazandı.

İTÜ ROV Takımı uzaktan kontrollü su altı araçları (Remotely Opereated Underwater Vehicle) yani ROV’ler tasarlamakta ve üretmektedir. ROV’ ler sahip oldukları yüksek çözünürlüklü kameralar ve robot kollar sayesinde, su üzerinde bulunan bir operatörün kontrolü ile birçok görev gerçekleştirebilmektedir. ROV’ ler su altında yapılan bilimsel araştırmalarda, su altı habitatının taranmasında, insanların ulaşmasının tehlikeli ya da mümkün olmadığı alanlarda, su altı arama-kurtarma çalışmalarında, açık deniz platformları ve su altı boru hatlarının kurulum, bakım ve onarım işlemleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

MATE (Marine Advance Technology Education) Center tarafından düzenlenen MATE ROV Competition’da katılımcılar her sene farklı bir konsepte hazırlanan parkurlarda, mühendislik becerileriyle tasarlayıp ürettikleri uzaktan kontrollü su altı araçlarını yarıştırmaktadır. Yarışmanın bu sene belirlediği parkur konsepti; uçak enkazları, depremler ve enerji üzerine tasarlanmıştır. Yarışmacılar bir havuz içerisinde bulunan parkurlarda sırasıyla; bir uçak enkazının tespiti ve enkazın su üzerine çıkarılması, su altına bir sismograf kurulması ve kurulan sismograftan veri alınması ve su altı enerji üretim santrali kurulumu olarak belirlenmiştir. Yarışmacılardan bu görevleri yaparken araçtan alınan görüntüleri yazılımları ile işlemeleri ve elde ettikleri verilerden çeşitli matematiksel hesaplamalar yapmaları beklenmektedir.

İTÜ ROV Takımı 21-23 Haziran 2018 ABD’nin Washington eyaletinde yapılacak olan finallerden, geçen sene elde ettiği deneyimle büyük bir başarı elde ederek dönmeyi hedefliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now